Jak ciąć profil aluminiowy — czyli wszystko o aluminiowych profilach, co musisz wiedzieć


Data publikacji: 26 Maj 2024


Co to są profile aluminiowe?

Profile aluminiowe to elementy konstrukcyjne wykonane z litego aluminium, charakteryzujące się określonym przekrojem, nośnością i długością. W zależności od zastosowania, ich kształt i wymiary mogą być różne, jednak zawsze mają płaską część odgrywającą rolę ścianki nośnej. Cechują się wszechstronnością, szerokim wyborem i prostą budową, co ułatwia ich modyfikację.

Profile aluminiowe to jedne z najczęściej używanych elementów konstrukcyjnych. Wyróżniamy różne rodzaje, takie jak: ceowniki (w kształcie litery C), teowniki (kształt litery T), profile zamknięte (np. 100x100), zetowniki (przypominające literę Z), kątowniki (dwa ściany przylegające pod kątem 90 stopni), płaskowniki (jedna płaska część) oraz profile wypełnione (kształt litery X, np. 40x40). Wybór odpowiedniego profilu zależy od jego przeznaczenia i nośności.

Jak robi się profile aluminiowe?

Profil aluminiowy powstaje poprzez ekstruzję aluminium. Proces ten polega na przeciskaniu rozgrzanego aluminium przez matrycę o pożądanym kształcie. Najpierw duże bloki aluminium są cięte i podgrzewane do 450-500°C, aby stały się plastyczne. Następnie aluminium jest przeciskane przez matrycę, nadając mu odpowiedni kształt. Profil jest natychmiast schładzany, prostowany i cięty na odpowiednie długości. Na końcu może być poddany wykończeniu powierzchni, takim jak anodowanie czy malowanie, oraz kontroli jakości. Ekstruzja umożliwia produkcję różnorodnych kształtów i wymiarów profili aluminiowych.

Czy aluminium można ciąć szlifierka kątowa?

Czym ciąć profile aluminiowe? Oczywiście szlifierką! Tak, aluminium można ciąć szlifierką kątową. Używaj odpowiedniej tarczy przeznaczonej do cięcia metali nieżelaznych, takich jak aluminium. Upewnij się, że cięty materiał jest dobrze zamocowany, aby uniknąć przesuwania się podczas cięcia. Prowadź szlifierkę równomiernie, bez nadmiernego nacisku, aby uniknąć zakleszczenia tarczy i uszkodzenia materiału. Zawsze używaj odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak okulary ochronne, rękawice i maska przeciwpyłowa, aby chronić się przed iskrami i odłamkami metalu. Przestrzeganie tych zasad pozwoli na bezpieczne i efektywne cięcie aluminium za pomocą szlifierki kątowej.

Jak połączyć profile aluminiowe bez spawania?

Połączenie profili aluminiowych bez spawania można zrealizować na kilka sposobów, w zależności od wymagań projektu i dostępnych narzędzi. W tym celu można wykorzystać:

  • śruby samogwintujące,
  • śruby z nakrętkami,
  • nity,
  • kątowniki,
  • płaskowniki.

Ile kosztuje kilogram profilu aluminiowego?

Cena za kilogram profilu aluminiowego w Polsce waha się w zależności od jego rodzaju i czystości. Średnio, za czysty i niemalowany profil aluminiowy trzeba zapłacić od 19 do 32 zł za kilogram​​. Profil aluminiowy w skupie złomu może kosztować od 4,70 do 6,20 zł za kilogram w przypadku czystych i niemalowanych profili, podczas gdy zanieczyszczone lub malowane profile mogą być tańsze​​. Cena ta zależy również od lokalizacji, rodzaju i jakości profilu, a także od aktualnej sytuacji na rynku surowców.